Інформація Обраних

 

Зустрінемося в десятому вимірі

Інна КОРНЕЛЮК"Я хочу знати, як Бог створив цей світ. Мене не цікавить окремо те чи інше явище. Я хочу знати Його думки, решта - деталі".
(Альберт Айнштайн)
Мічіо Кайку. Гіперпростір: наукова одіссея крізь паралельні світи, викривлений простір-час і десятий вимір. / Пер. з англ. Анжели Кам'янець. - Львів: Літопис, 2005. - 460 с.

 

До фізики чи метафізики приходять, як до розуміння Бога - одразу після удару током напруги, не меншої як 220 Вольт. Може, не так і важливо, що до розуміння певних речей пересічні люди приходять у зрілому віці.

Без іронії, Світло, Бог і фізика - поняття взаємопов'язані. Науково-популярні бестселери - річ така ж корисна, як електроенергія чи Біблія. Читанням схожих книжок має займатися кожен, хто прагне навчитися... думати. Шкода, що науково-популярні бестселери в Україні, і це вам скаже кожен видавець, - штука непопулярна і відповідно - збиткова. Та не потрібно забувати про те, що знання - це розкіш у будь-якому розумінні цього слова.

У видавництві "Літопис" вийшла розкішна книга (не в розумінні її ціни, ціна - цілком адекватна, а в розумінні змістового наповнення) мешканця Нью-Йорка, всесвітньо визнаного авторитета у галузі теоретичної фізики та екології, автора підручників, які є обов'язковою літературою у фізичних лабораторіях найвищого рівня, доктора Мічіо Кайку, що присвячена гіперпростору, де можна знайти відповіді на схожі наївні запитання, які свого часу ставив своїм вчителям Альберт Айнштайн. Чи можливо подорожувати в часі й змінити минуле? Чи існують паралельні світи? Чому ми не бачимо інших вимірів?

Це вже друга книга Кайку, яка вийшла українською, - першою були "Візії: як наука змінить ХХІ сторіччя". Якщо "Візії" розраховані на дуже широке коло читачів (фіксують стан останніх досягнень квантової фізики, молекулярної біології, молекулярної медицини, астрофізики, космології та інших наук (на етапі їх розвитку на середині 90-х рр., на основі чого автор прогнозує, як житиме людство через 20-50-100 років), то "Гіперпростір" куди більше зацікавить тих, хто цікавиться фізикою. І метафізикою.


"Якщо Бог сотворив світ, то де був Він перед сотворенням світу?... Знай, що світ несотворений, так само, як і час, що не має ні початку, ні кінця".
(Магапурата, Індія, ІХ ст.)


У жодному разі не варто думати, що наука протистоїть релігії, як герої бестселерів Д. Брауна, бо йдеться про книжку, в якій немає піар-фантазій.

Книжка Кайку розповідає про речі, до яких ще потрібно дорости, перепрошую, тобто ще замислитися і над тим: та фізика, якій нас вчили у початковій школі, за кілька років могла кардинально змінитися. І, може, варто було б поцікавитися, над чим до темноти в очах працюють нобелівські лауреати у своїх лабораторіях (і не тільки).

"Уявіть, що ви могли б проходити крізь стіни. ...Уявіть, що ви могли б за бажанням зникати й з'являтися знову. Щоб потрапити в далекі країни, вам не треба було б летіти літаком - ви б просто зникали і з'являлися там, де захотіли б. ...Звісно ж, ці речі, понад силу будь-якій тривимірній істоті", - роздумує Кайку і за кілька сторінок далі пояснює "божевільний" геній Пікассо. - "Портрет Дори Маар" свідчить про відмову художника від перспективи; обличчя жінки зображено одночасно під кількома кутами зору. Картини Пікассо передають погляд не одного спостерігача, а відразу кількох, начебто їх малював хтось із четвертого виміру, здатний бачити об'єкт одразу з усіх боків".

Звісно, можна не любити творчості Пікассо, але не можна недооцінювати його мислення. Маленька історія із творчої біографії художника: "Якось у потязі до Пікассо звернувся незнайомець, що впізнав його. Незнайомець докірливо запитав, чому той не малює людей такими, якими вони є насправді... тоді Пікассо попросив незнайомця показати йому фотокартки своєї родини. Глянувши на знімок, художник відказав: "О, а невже ваша дружина така мала й пласка?".


"Однак творчий принцип - у математиці. Отож у деякому сенсі я вірю, що чиста думка може осягнути дійсність".
(Альберт Айнштайн)


Знаєте, про що часто запитував себе Айнштайн? Це цікаво: чи мав Бог вибір, створюючи всесвіт. Фахівці з теорії суперструн (що воно таке - знайдете теж у книжці) стверджують, що у Бога не було вибору. Вони заявляють, начебто сама лише умова самоузгоджуваності мала б змусити Бога створити всесвіт таким, яким він є.

Фундаментальне припущення у тому, що закони природи спрощуються, якщо вони виражені у вищих вимірах. Отже, якщо говорити про "світло вкінці тунелю", то четвертий вимір і є тим "світлом", умовно кажучи. То куди котиться цей світ? Гарне питання, відповіді на яке заведуть вас у теорію струн і в десятий вимір.

Зважаючи на те, що гіперпростір - тема настільки нова, що фізики-теоретики ще не знайшли загальноприйнятного терміна на означення теорій про вищі виміри, взагалі, не знаючи певних розгалужень всієї "гіпертеорії", не лише випадковий читач, але й поважний науковець може в "гіперпросторі" заплутатись. Але заплутатись в кайф. Не пояснюватиму про "суперструни" (цікаві знайдуть книжку й прочитають) згадаю лише, що суть цієї теорії, якщо говорити грубо, у тому, що світ - то надтонкі струни, які вібрують... Але музика ця куди хаотичніша від симфоній Бетховена чи пташиної мови.

Космолог Стівен Гокінг ангажував у фізику ось як: "(Якщо) ми справді відкриємо повну теорію, то згодом вона в загальних рисах може стати зрозумілою кожному, а не лише кільком науковцям. Тоді ми всі - філософи, науковці й звичайні люди - зможемо спільно обговорити питання, чому існуємо ми, й існує всесвіт. Якщо ми знайдемо відповідь на це запитання, то це буде найвищим тріумфом людського розуму, бо тоді ми знатимемо думки Бога". Куди котиться цей світ - і справді оптимістичне питання, якщо сам Бог про це знає. Чи не так?
Довідка: Мічіо Кайку - науковець зі світовим ім'ям у галузі теоретичної фізики та екології. Обіймає посаду професора теоретичної фізики в міському коледжі та університеті Нью-Йорка. Він прагне здійснити мрію Айнштайна про "теорію всього" - знайти єдине рівняння, яке б об'єднало всі фундаментальні сили Всесвіту. Доктор Кайку виступає з лекціями у багатьох країнах світу, а його підручники стали обов'язковою літературою на фізичних факультетах університетів. Автор дев'яти книг; дві з них - "Візії" і "Гіперпростір" - світові бестселери, які переклали багатьма мовами. Кайку веде щотижневу годинну радіопрограму, в якій популяризує найновіші наукові відкриття й технологічні досягнення.Создан 29 апр 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником